filmrestaurator@gmail.com

történelem

filmtípusok

filmkamerák

 

 

 

A filmvetítés elve

A tökéletes mozgókép előállításához biztosítani kell a felvevőgéppel megegyező szabványos vetítési sebességet (ez minimum 12 kocka/mp), és a legalább 48 Hz-es villogási frekvenciát. A szabványos vetítési sebesség 8 mm-es film esetében 16, 18, 24 kocka/mp fix, ill. egyes vetítőgép típusoknál folyamatosan állítható.

A vetítés során a képkapuban az egymást követő filmképek egy rövid időre - az átvilágítás idejére - megállnak, majd a perforációba akaszkodó "villa" húzza le a következő filmképet. A lehúzás idejére a fényt ki kell takarni egy körben forgó pillával. Alacsony sebességnél (pl. 16 kocka/mp) ez a fény nyitás-zárási periódus a szem számára fárasztó igénybevételt jelent, ezért a takarási frekvenciát meg kell háromszorozni. Ezt a 8 mm-es vetítőgépek esetében úgy oldják meg, hogy egy három ágú pillát alkalmaznak, amely kétszer takarja a fényt az állókép idején is, így a villogási frekvencia 3x16= 48 Hz lesz, amelyet a szem már nem tud érzékelni. Videóra való átírásnál, a villogásmentes képhez a televíziós technikában alkalmazott 50 Hz-es periódushoz kell igazodni. Ez 50:3= 16.6 kocka/mp vetítési sebességet jelent.

 

 

filmkezelés

filmvetítés

 

vetítőgépek

 

filmátírás

 

digitalizálás

 

A vetítés

A vetítés során egy alacsony feszültségű (12V), 75-100 wattos tükrös halogénizzó világítja át a filmet. Fix, vagy változtatható gyujtótávolságú (varió)optikán keresztűl kerül a kép a vetítővászonra. A vetítési sebesség általában 0-24 kocka/mp között változtatható elektronikus (potméter), mechanikus beállítással, vagy kapcsolóval kell a megfelelő sebességet kiválasztani.

 

 

 

tippek

 

gyűjtemény

videó - web

 

főoldal

 

 

 

 

  A filmkapu, és a film folyamatos továbbítását végző "fogasgörgők" a kétnormás gépeknél cserélhetőek. A filmkapuban és a filmpálya részein a filmről szenyeződések tapadhatnak le, amelyek a karcolhatják a filmet, ezért a rendszeres tisztításukra van szükség. A filmkapu előtt és után a filmlehuzó villa szakaszos mozgását un. hurok egyenlíti ki, amely rossz ragasztás, perforáció sérülés esetén elfogyhat és a film komolyabb sérülését okozhatje. Vetítés közben sok vetítőgépnél egy mechanikus karral lehet az elfogyott hurkot helyreállítani. A legtöbb géptípusnál a lefutott filmet a filmpályát kihagyva vissza lehet tekercselni az elejére.

 

Vetítővászon

Bármilyen síma és fehér felületre vetíthetünk, de a legjobb képet a gyöngyvászon adja, melynek egyetlen hátránya, hogy oldalról nézve csökken a kép fényessége, mert a visszaverési szöge nagyon kicsi. Jó képminőséget ad még a speciális műanyagból készűlt vetítőernyő is.

 

 

 

 

 

 

vissza                                                                                    tovább